Finančná gramotnosť v našej škole
Finančná gramotnosť je schopnosť využívať poznatky, zručnosti a skúsenosti na efektívne riadenie vlastných finančných zdrojov s cieľom zaistiť celoživotné finančné zabezpečenie seba a svojej domácnosti.
Práve táto skutočnosť nás utvrdila v tom, aby sme tejto oblasti venovali väčšiu pozornosť aj počas samotnej výučby. V priebehu jednotlivých vyučovacích hodín sa žiakom od prvého ročníka snažíme sprostredkovať základné poznatky, rozvíjať v nich zručnosť a skúsenosti z oblasti finančnej gramotnosti.
Výrazne nám k tomuto presvedčeniu a tiež k samotnej realizácii dopomohlo zapojenie sa našej školy v aktuálnom školskom roku do Programu FinQ, ktorý podporuje rozvoj kritického a systémového myslenia žiakov v celkovom kontexte financií.
Realizátorom programu FinQ je nezisková organizácia FinQ Centrum, ktorej zakladateľmi sú Nadácia Slovenskej sporiteľne a Nadácia Národnej banky Slovenska.
Program FinQ prináša ucelený prístup k finančnému vzdelávaniu. Žiaci sa tak učia uvažovať v súvislostiach, pracovať s pochybnosťami a vyhýbať sa nekritickému preberaniu jednostranných názorov v ich každodennom živote a ľahšie tak prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia v budúcnosti.
Za zmienku stoja projekty a aj samotné projektové vyučovanie zamerané na financie, ktoré sme so všetkými triedami prvého stupňa realizovali na našej škole.
Prváci sa na hodinách matematiky bližšie zoznámili s pojmami ako debetné a kreditné platobné karty. Po teoretickej časti nasledovala časť praktická, pri ktorej deti neuplatnili len svoje novonadobudnuté vedomosti, ale prejavila sa taktiež ich kreativita.
Vytvorili si vlastné platobné karty so všetkými povinnými údajmi, ktoré reálna karta má obsahovať - kiežby sa aj dali dobiť ľubovoľným kreditom. : )
Žiaci druhého a tretieho ročníka sa venovali prieskumu trhu, akciovým výrobkom v miestnych predajniach, ale i vo veľkých hypermarketoch.
Osobne navštívili predajne, porovnávali ceny vybraných potravín, taktiež určovali predajne s možným najvýhodnejším nákupom. Svoju pozornosť nevenovali iba samotným cenám daných výrobkov, ale i nemenej dôležitým faktorom, ako napríklad dostupnosti danej predajne od miesta svojho bydliska, vybavenosti a čistoty predajne. Dokonca si následne vyrábali aj vlastné akciové letáky.
Štvrtáci písali pútavé slohové práce na tému: "Ako najefektívnejšie využijem svojich 20 EUR." Vďaka daným prácam sme medzi jednotlivými žiakmi mohli nájsť možných budúcich spisovateľov, ale i bližšie pochopiť ich snom, túžbam a prianiam.
Tešíme sa, že aj takýmito kreatívnymi a veku primeranými formami výučby sa naši žiaci približujú k lepšiemu chápaniu „sveta financií“.
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka finančnej gramotnosti a Programu FinQ
6