Deň Zeme, ktorý si každoročne pripomíname v mesiaci apríl, upozorňuje na dôležitosť zodpovedného prístupu k životnému prostrediu, na ohrozenia, ktorým planéta Zem čelí.
Preto sa aj naša základná škola v tento deň venovala najmä ekológii, triedeniu odpadkov a zvyšovala povedomie žiakov o aktuálnych problémoch klimatických zmien formou diskusií, prezentácií a rôznymi aktivitami na školskom dvore a v blízkom okolí.
Tejto téme sme sa venovali počas celého vyučovania a tiež v popoludňajších hodinách v rámci Školského klubu detí.
So žiakmi 1. stupňa sme si prostredníctvom prezentácií pozreli krásy Zeme, na druhej strane sme však mali možnosť vidieť aj to, ako môže neuvážený zásah človeka škodiť našej planéte.
Zopakovali sme si ako sa správne recykluje odpad a čo do príslušných nádob na triedenie patrí.
Vyrábali sme kreatívne plagáty, informačné letáky a svoju lásku k prírode preniesli i na výkresy v rámci hodín výtvarnej výchovy.
Na hodinách slovenského jazyka zase vymýšľali pútavé básne, prostredníctvom ktorých chceli prejaviť svoju vďaku za všetko, čo nám príroda dennodenne ponúka.
Žiaci 2. stupňa na hodinách informatiky pracovali v programe 3D Skicár, kde vytvárali plagáty na tému - Ako môžeme pomôcť planéte Zem.
Na hodinách matematiky riešili príklady s tematikou Zelená energia.
Dokonca precvičovali aj slovnú zásobu z francúzskeho jazyka, viedli diskusiu na tému ako môžeme priložiť ruku k dielu a pomôcť našej prírode, napríklad správnym separovaním odpadu, či vysádzaním stromov.
Na prírodovedných predmetoch riešili tematické kvízy a prezentovali spolužiakom zaujímavé témy ako Fast fashion a jeho vplyv na planétu, Ohrozené zvieratá v roku 2025, Plasty v oceánoch, Zmena klímy v našej krajine, Mikroplasty: Neviditeľný problém, Potravinový odpad a jeho dopad na planétu, Eko-technológie budúcnosti či Možnosti znižovania uhlíkovej stopy.
Šiestaci a siedmaci sa zapojili do skupinovej aktivity Ekologické vyšetrovanie, kde riešili modelové situácie ako Smetisko v potoku, Miznúce stromy v parku alebo Plastová škola.
Navrhovali možné riešenia a tvorili výstižné eko-slogany.
Žiaci 6.B triedy sa zúčastnili prednášky Ljuba Kudláčka z OZ Pre prírodu, ktorý sa dlhé roky venuje ochrane prírody v rôznych oblastiach.
Vďaka nemu sa šiestaci dozvedeli, že orchidey nerastú len v dažďovom pralese v Južnej Amerike. Aj na Slovensku máme vzácne a chránené druhy. Zároveň im priblížil ich biotop, spôsob rozmnožovania, miesta výskytu, zaujímavé spôsoby rozmnožovania, či ich spoluprácu s hubami. Diskutovali aj o samotnej ochrane orchideí na Slovensku.
Veľký úspech mala aj celoškolská súťaž - Najzelenší ročník 1. a 2. stupňa ZŠ.
Naša škola sa doslova zazelenela. :)
Najúspešnejšími žiakmi sa stali žiaci štvrtého a šiesteho ročníka.
Dokonca sme mali aj triedy, ktoré stanovenú úlohu splnili na 100 %, konkrétne išlo o 2.A, 2.B a 3.A.
Všetkým víťazom bola odovzdaná sladká odmena.
Aj Školský klub detí si oslavu Dňa Zeme naplno užil.
Okrem krásnych výtvarných či literárnych diel, ktoré vznikali pod ich rukami, sa im naskytol prekvapivý zážitok. Navštívil nás vedec zo Slovenskej akadémie vied, geológ RNDr. Pavol Siman, PhD., aby deťom priblížil Zem z pohľadu vedy, ktorá ju skúma, z pohľadu zaujímavej ale aj dobrodružnej práce geológa.
Pre prvákov a druhákov predstavil Zem ako ich kamarátku. Ukázal im jej vznik, zloženie, ako sa vyvíjala aj ako bude vyzerať o mnoho tisíc rokov. Vysvetlil im, prečo ju treba chrániť a starať sa o ňu. Vzrušujúce video z vrcholu sopky deti zdvihlo zo stoličiek. Mohli sa dotknúť lávy, prastarých skamenelín i kryštálov vzácnych nerastov.
Tretiaci a štvrtáci si so zatajeným dychom vypočuli prednášku s názvom Nepoznaná. Prečo? Pretože aj napriek veľkému úsiliu, múdrosti a zvedavosti vedcov naša planéta v sebe ukrýva ešte mnoho tajomstiev. Deti sa dozvedeli, čo vplýva na zmenu zemského povrchu, atmosféry, akou ukrutnou rýchlosťou prispievame my, ľudia, k jej premenám v náš neprospech. Pozreli si unikátne zábery tohoto vývoja. Mali možnosť vidieť striebro a zlato vo svojej prirodzenej podobe a nielen ako trblietavé šperky. Aj ich uchvátila krása nerastov a hornín.
Veríme, že náš vzácny hosť vzbudil v deťoch taký záujem, že sa zamyslia nad krásou a vzácnosťou našej planéty a kto vie, možno sa niektoré z nich bude chcieť stať geológom.
Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Už teraz sa tešíme na ďalšie plánované projekty a zážitkové učenie v našej škole.
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka environmentálnej výchovy a Zelenej školy
Mgr. Romana Pirih a Ing. Zuzana Simanová, tím Školského klubu detí