Milí rodičia,
úprimne som vďačná, že sa pandemická situácia aktuálne stabilizovala natoľko, že môžeme v pondelok 10. januára otvoriť školu pre všetkých našich žiakov, ktorí potrebujú a zaslúžia si, aby sa vrátili na miesto, ktoré pre nich nie je iba miestom vzdelávania, ale miestom, kde sa odohrávajú všetky dôležité a potrebné udalosti, situácie a momenty pre ich život a rozvoj.
Rovnako úprimne mi je ľúto situácie, ktorá nás v Miloslavove veľmi zasiahla, ovplyvňuje naše dni a do istej miery aj návrat do škôl.
Mojou najväčšou snahou, ktorá sa pretaví aj do konkrétnych krokov, je to, aby bola škola aj naďalej bezpečným miestom, v ktorom naši žiaci dostanú pochopenie, porozumenie, podporu a priestor na otázky a odpovede.
Nechceme si pred touto tragickou udalosťou zatvoriť oči, odsudzujeme ju, a práve naopak chceme zodpovedne a šetrne pristúpiť k tomu, aby sme eliminovali dopady tejto udalosti na našich žiakov, ktorí sú v dôsledku nešťastnej medializácie, šírenia videí a článkov v online priestore zasiahnutí a prežívajú rôzne pocity a majú mnohé otázky.
Veľmi si želám, aby sme sa vrátili do bežného školského života - školskej rutiny, ktorá poskytuje určitú istotu a „pevnú pôdu pod nohami“, ktorú teraz deti potrebujú.
Veľmi by som Vás v mojej snahe chcela poprosiť o spoluprácu, ktorá je v tejto chvíli veľmi potrebná a verím, že spoločne to dokážeme ustáť.
Keďže ide o mimoriadne citlivú záležitosť, ktorá si vyžaduje ľudský a najmä odborný prístup, kontaktovala som odborníkov - psychológov, ktorí majú skúsenosti s riešením kritických situácií.
Preto sme sa rozhodli pristúpiť k návrhu týchto krokov a opatrení:
- Psychológovia z UPSVaR, CPPPaP, IPčka, sú ochotní prísť priamo do našej školy a s vybranými triedami 2. stupňa ZŠ by realizovali stretnutie, zamerané na pomoc a podporu.
- V rámci prvých dvoch dní v škole (10.1. a 11.1.) nebudeme v škole písať žiadne testy, písomky, nebude sa skúšať, pretože chceme eliminovať ďalší stres. Adaptáciu na školskú rutinu budeme realizovať plynulým tempom.
- Prvé dva dni budeme venovať celkovo adaptácii na školské prostredie, pretože bez ohľadu na situáciu, naši žiaci boli teraz veľmi dlhý čas doma. V triedach budú realizované triednické hodiny, výchovná poradkyňa a školská psychologička pripravili podporný plán a pozvoľne začneme opakovať učivo z jednotlivých predmetov.
Veľmi nám v škole záleží na tom, aby sme túto situáciu zvládli najlepšie, ako sa dá a ďakujeme, že sa k nám pripojíte a podporíte nás v rozhodnutí obrátiť sa na odborníkov, venovať prvé dni v škole adaptácii, stabilizácii, podpore, bezpečiu a postupnému návratu do bežného školského života.
Spolupráca, spoločná snaha a vzájomná úcta sú to, čo teraz najviac potrebujeme, ďakujem za to.
Je možné, že o tejto téme potrebujú Vaše deti hovoriť už teraz a potrebujú mať istotu v tom, čo ich v najbližších dňoch čaká, ak chcú hovoriť, vytvorte im ten priestor v domácom prostredí. Rozprávať sa o náročných témach chce tiež dávku odvahy a istoty aj pre nás dospelých.
Psychológovia, s ktorými spolupracujeme pripravili pár užitočných odporúčaní, ako hovoriť s deťmi o náročných témach, ktoré Vám posielame v správe cez Edupage.
Ak máte ako rodičia nejaké otázky, psychológovia z IPčka sú tu aj pre Vás - anonymne, bezplatne a nonstop na Krízovej linke pomoci (0800 500 333), www.krizovalinkapomoci.sk, IPčko.sk.
Ďakujem s úctou a veľkou prosbou o pomoc.
Držme si palce a verím, že to spoločne zvládneme.
PaedDr. Alena Jančeková
riaditeľka