Dňa 2.10. 2025 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili exkurzie v dedinke Košariská na Myjave a v Brezovej pod Bradlom. Navštívili múzeum M.R. Štefánika a boli na mieste jeho posledného odpočinku. Ponúkame krátky sumár tak, ako to zažili sami deviataci.
Na ceste k hore snov
9. ročník išiel na výlet
spoznať celý Štefánikov príbeh.
Cesta trvala hodinu a pol
a skoro každý žiak rád bol.
Najskôr sme išli pozrieť k hrobu
a cítila som, že žili znovu.
Teda o jeho rodičoch rozprávam
a bolo to veľmi smutné, priznávam.
Potom sme šli do múzea
a napadla mi taká idea,
že Štefánik život nemal ľahký
a bohužiaľ bol až príliš krátky.
Veľa nám povedali o jeho histórii,
aj, že žil v krásnej harmónii.
Znova sme autobusom niekde šli,
lebo my, deviataci, by sme nevyšli.
Tam, na tú veľkú mohylu
a trvalo to len chvíľu.
Tá mohyla bola kráľovská
a nádherne obrovská.
Nakoniec nás čakala len prednáška
a na predaj bola aj nejaká fľaška.
Rozprával nám do duše taký pán,
že si máme určiť náš životný plán.
Mali by sme mať už svoje ciele
a že nebude už všetko čierno-biele.
Keď koniec prednášky už bolo
čakalo nás len posledné kolo,
cesta autobusom domov
a videli sme zopár stromov.
Už si myslím, že je toho moc
a prajem vám dobrú noc.
Mgr. Gabriela Klačanská