Jednou z hlavných priorít našej školy je kvalitná a pútavá aplikácia environmentálnej výchovy do vyučovacieho procesu.
Práve tento zásadný fakt nás utvrdil v tom, aby sa naša Základná škola Miloslavov zapojila do medzinárodného programu Zelená škola.
Program Zelená škola je určený pre školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie, pomáha školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi, ktoré vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu k životnému prostrediu. Podporuje tímovú prácu, spoluprácu a pomáha vytvárať spoločnú víziu školy, ktorá rešpektuje a prakticky chráni životné prostredie. Žiaci sú súčasťou pracovného tímu - kolégia. Analyzujú súčasnú situáciu na škole, následne navrhujú zlepšenia, ktoré sa snažia uskutočniť aj vďaka zapojeniu celej školskej komunity.
Počas uplynulých rokov mali naši žiaci možnosť byť zapojení do veľkého množstva úspešných projektov, vďaka ktorým sme zvýšili povedomie problematiky environmentálnej výchovy.
Mnohokrát doslova priložili ruku k dielu.
Zo všetkých realizovaných projektov môžeme spomenúť napríklad Zber použitých zubných kefiek v spolupráci so spoločnosťou Curaprox. Našim žiakom sa v priebehu dvoch mesiacov podarilo vyzbierať spolu 507 kusov použitých zubných kefiek. Cieľom tohto projektu je skvalitnenie zberu triedeného odpadu a jeho následné zníženie, vďaka čomu kefky neskončia „len” v plastovom odpade, ale z každých 50 kusov kefiek je vyrobený 1 kus nádoby na triedenie odpadu.
Našu školu navštívili aj zamestnanci Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky, ktorí žiakom priblížili prácu ochranára, zoológa, botanika, ako aj iných zaujímavých profesií potrebných na ochranu prírody. Dozvedeli sme sa ako sa stará o hendikepované živočíchy, čo je úlohou dendrológa, krajinára, či pracovníka environmentálnej výchovy.
Možno aj na základe nadobudnutých informácií sa niektorí žiaci rozhodnú pre cestu profesionálneho ochranára prírody.
Asi najväčším zážitkom pre deti bol workshop zameraný na vlastnoručnú výrobu papiera z nápojových obalov.
Pani Ivona Urbanová, ktorá je národnou koordinátorkou pre Slovensko z firmy Circular Shield, bližšie predstavila našim žiakom projekt: Komunálny materiálový kruh.
Žiaci si mohli teóriu o výrobe papiera z nápojového obalu- tetrapaku vyskúšať aj v praxi. Boli aktívnymi účastníkmi celého výrobného procesu, asistovali pri jednotlivých úkonoch, diskutovali o recyklácii a ochrane životného prostredia.
V rámci Zelenej školy bolo našou hlavnou prioritou redukovať celkové vyprodukované množstvo odpadu v našej škole.
Vďaka vopred premysleným krokom, radám, pomoci, aktívneho zapojenia sa do projektu zo strany vedenia školy, pedagogických i nepedagogických zamestnancov a usilovných žiakov sa nám tento smelý cieľ v období hodnotiaceho obdobia podarilo naplniť. Výrazne sme zredukovali množstvo vyprodukovaného odpadu oproti minulým rokom, efektívne separovali odpad a taktiež sme využívali vytriedený odpadový materiál na hry a ďalšiu tvorbu.
Naša základná škola Miloslavov získala s ďalšími ocenenými školami na Slovensku najvyššie ocenenie, certifikát a vlajku medzinárodného projektu Zelená škola. Slávnostná certifikácia sa konala v priestoroch Kongresového hotela v Košiciach. Certifikácie sa zúčastnila koordinátorka Zelenej školy pani učiteľka Mgr. Denisa Kmec a zástupca pre 1. stupeň ZŠ pán Mgr. Rastislav Vaľko.
Medzinárodné ocenenie si mimoriadne vážime a veľmi sa z neho tešíme. Je to, ale i záväzok do ďalších rokov, aby sme v danom nastavenom trende úspešne pokračovali i naďalej.
Mgr. Denisa Kmec, koordinátorka Zelenej školy