Deň narcisov 2024
Úspech našich žiačok v okresnom kole biologickej olympiády
Dňa 11.4.2024 sa žiačky našej školy - Petra Škulavíková (9.A), Katarína Ottmárová (7.A) a Sofia Linderová (6.B) zúčastnili okresného kola biologickej olympiády kategórie E "Poznaj a chráň!" v Senci.
Súťažilo sa v 2 odbornostiach - v zoológii a botanike.
V teoretickej časti žiaci riešili test a identifikovali flóru a faunu vodného ekosystému. Súťažiacich potrápili hlavne latinské názvy rastlín a živočíchov.
V praktickej časti prezentovali výsledky svojho terénneho výskumu v podobe herbára alebo zbierkou fotografii a kresieb.
Na stupni víťazov sa umiestnili 2 naše žiačky.
V odbornosti botanika obsadila výborné 1. miesto Petra Škulavíková, čím si zabezpečila aj postup do krajského kola v Bratislave.
V odbornosti zoológia získala Sofia Linderová 3. miesto.
Zo súťaže si žiačky odniesli diplomy a darčekové poukážky.
Mgr. Aleš Gaľa
Marec
Prvý jarný, slnečný, optimistický, veselý, zdravý, náučný i slávnostný. Presne taký bol marec v našom ŠKD. Čo všetko sa s prírodou deje práve na jar sa deti dozvedeli počas popoludňajších aktivít, týkajúcich sa prírody a environmentálnej výchovy. Rozpoznávali mláďatká domácich zvierat, sledovali klíčenie a rast rastlín, zoznámili sa s prvými jarnými kvetmi. Každé oddelenie stvárnenie týchto tém prispôsobilo veku detí. V jednom tvorili z papiera, kreslili, v ďalšom sledovali rozprávky, detské vzdelávacie programy či dokumentárne filmy a zaujímavosti zo sveta prírody a svoje vedomosti si overili v kvízoch a súťažiach. Neoddeliteľnou súčasťou prírody je voda. Voda, bez ktorej by život nemohol existovať. 22. marca si na celom svete pripomíname jej význam a vzácnosť. Nebolo tomu inak ani v našej škole. Deň vody je jedným z významných dní, ktorým aj v ŠKD venujeme náležitú pozornosť. Deti prežili zábavné popoludnie, vyskúšali si šikovnosť v lovení smetí z vody, čím vyslobodili ryby a iné vodné živočíchy, v ceste labyrintom, zhadzovaní plastových pohárov striekacou pištoľou a v ďalších aktivitách.
Nuž a aká by to bola jar bez pripomenutia si zvykov a tradícií našich predkov? Počas dvoch dní sa deti nápaditou formou preniesli do čias, kedy bolo vynášanie Moreny tradičným zvykom v každej obci, riešili hravé vedomostné úlohy a tešili sa z prvých jarných dní ako aj z príprav na krásne a veselé Veľkonočné sviatky.
Marec sa hrdí ešte jedným prívlastkom - mesiac knihy. Počas celého mesiaca deti čítali svoje obľúbené knižky, hrali sa na hrdinov o ktorých čítali, stali sa z nich ilustrátori i mladí spisovatelia. Vďaka čítaniu sa deťom cibrí fantázia, pamäť a učia sa vnímať svet okolo seba z pohľadu iných. Kto veľa číta, ľahšie sa vyjadruje, ukladá myšlienky a dokáže pozorne počúvať. Mesiac knihy využívame práve k tomu, aby sme deti naučili rozprávať sa aj počúvať.
Pohyb nám pomáha prekonávať jarnú únavu. Toto tvrdenie si zobrali k srdcu naši druháci, ktorí jar privítali po svojom - na korčuliach. So zimou sa rozlúčili absolvovaním korčuliarskeho kurzu, ktorý ich obohatil o nové zážitky a športové zručnosti.
Záver mesiaca patril k oslave tých, bez ktorých by sme žiadne povolanie nemohli vykonávať s istotou a ľahkosťou - naším učiteľom.
Nemajte obavy, všetko sme podrobne dokumentovali a fotografie nájdete ako vždy, v galérii k tomuto článku.
5
Poznávací zájazd do Paríža
V dňoch od 18.03.2024 do 22.03.2024 sa vybraní žiaci tried 8.A a 8. B, doplnení žiakmi 7.A triedy spolu s učiteľmi Mgr. Zuzanou Greš, Mgr. Martinou Musilovu, Mgr. Rastislavom Vaľkom a Mgr. Alešom Gaľom zúčastnili v spolupráci s CK DAKA poznávacieho zájazdu do Paríža.
Myšlienka exkurzie sa zrodila už minulý rok, nakoľko sa na našej škole začal vyučovať aj francúzsky jazyk (ako druhý cudzí jazyk od 7. ročníka) a hľadali sme možnosti, ako zatraktívniť výučbu tohto krásneho, aj keď náročného jazyka. Týmto sa chceme poďakovať aj pani riaditeľke a vedeniu školy, že nás podporili a umožnili nám takýto poznávací zájazd naplánovať.
Po mesiacoch príprav, vybavovačiek a telefonátov nastal dlho očakávaný okamih. 18.3. sa v popoludňajších hodinách pred Remeselným dvorom zhromaždilo 41 nadšených detí s rodičmi, ktorí ich prišli odprevadiť. Čakala nás dlhá cesta autobusom cez Rakúsko, Nemecko až do Francúzska. Deti boli plné energie a mnohé od nadšenia ani nevedeli zaspať 😊Ráno sme sa už zobudili vo Francúzsku, niektorí sa prebrali nedočkaví a s úsmevom na perách, iní doslova dolámaní kvôli rôznym krkolomným polohám, ktoré sme skúšali a hľadali, len aby sme sa aspoň ako-tak vyspali. Fyzioterapeuti by z nás asi radosť nemali, keby vidia, ako sa niektorí z nás dokázali poskladať a poskrúcať 😊 Do Paríža sme prišli okolo 7h ránoa doslova sme sa museli „preštrikovať“ typickou parížskou zápchou až do nášho prvého cieľa. Naše kroky viedli na Eiffelovu vežu. Táto 330m vysoká a 10100 ton vážiaca architektonická dominanta bola uvedená do prevádzky v roku 1889 ako symbol Svetovej výstavy a stala sa atrakciou hlavného mesta. Tri výškové úrovne veže poskytujú ideálne podmienky na pozorovanie zaujímavostí, ako sú Champs de Mars, École Militaire a Invalidovňa. Veža je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. My sme vyšli výťahom až úplne hore. Niektoré deti si siahli na svoje limity, nakoľko sa báli výšok, ale napokon sme to všetci úspešnezvládli. V každom z nás ostal neopakovateľný pocit, výhľad na Paríž bol neskutočný. Potom sme sa vybrali na obedmetrom, ktoré zanechalo v deťoch dojem a vzbudilo aj rešpekt, hlavne tým, ako je systém metra prepracovaný a ako často chodia rôzne linky. A ako chodia rýchlo 😊 Zavítali sme do samoobslužnej reštaurácie Flunch, kde niektorí ochutnali rôzne francúzske jedlá, ako napr. boeuf bourguignon. Po výdatnom obede sme sa pešo prešli Parížom, cez rue de Rivoli, známu nákupnú ulicu, okolo záhrad Tuileries až ponajznámejšiu avenue Champs-Élysées s Víťazným oblúkom. Tu si mnohé dievčatá splnili sen a nakúpili si rôzne parfumy a krémy v známej parfumérii Sephora. Sephora už asi dlho nezažila také tržby 😊 Celý čas nás sprevádzala pani z cestovnej kancelárie, ktorú deti oslovovali pani Elenka a neodmysliteľne k nej patril jej spoločník, zelený dáždnik. A okrem dáždnika aj neskutočná energia... pani Elenka jej mala na rozdávanie, až sme občas nestíhali 😊 Napokon sme si spravili aj menej zábavné nákupy v potravinách, aby sme mali niečo na večeru a úplne vyšťavení, ale plní očakávaní z ďalších dní, ktoré nás čakali, sme sa dostavili do hotela.
Druhý deň sme si vychutnali pravé francúzske raňajky, lahodné croissanty, bagetky, pečivo a čerstvý džús. Hneď po skvelých raňajkách sme vyrazili do Versailles. Vznikol v čase vrcholu kráľovskej moci vo Francúzsku ako symbol absolutistickej monarchie. Veľmi sa nám páčili kráľovské komnaty a zrkadlová sieň. Versailleský park za budovou zámku je neoddeliteľne spätý so zámkom. Jeho krása spočíva v tom, že je veľmi prehľadný a pomerne súmerný. Z hornej zámockej terasy sa rád díval Ľudovít XIV. Záhrady sú podľa Guinessovej knihy rekordov najväčšie na svete. Versailles je taktiež, a právom, v zozname UNESCO. Potom sme sa autobusom previezli až na Montmartre ku chrámu Sacré-Cœur, ktorý je najvyšším bodom Paríža. Táto bazilika sa pravidelne umiestňuje na zoznamoch najkrajších stavieb v Paríži a vo Francúzsku. Na stavbu Sacré-Cœur nebol použitý hocijaký materiál, je z travertínového vápenca, ktorý pri styku s dažďovou vodou vylučuje látku, ktorá vytvára ochrannú vrstvu a stavbu čistí. Tá mu zároveň dodáva bielu farbu.A práve vďaka svojej bielej farbe sa jej hovorí aj Veľký meringue podľa snehových pusiniek – dezertu s pôvodom vo Francúzsku či Alabastrová svadobná torta alebo Veterník. Mnohí však tieto prezývky spojené s dezertmi považujú za nelichotivé. K bazilike vedú schody... veľa schodov, ktoré pre mnohých boli veľkou výzvou. Niektorí trochu podvádzali a vyviezli sa hore malou lanovkou 😊 Úžasnú atmosféru dotvárali pouliční umelci, ktorí tam spievali a tancovali. Mnohí z nás si potom v okolí Montmartru nakúpili suveníry a pri Moulin Rouge (svetoznámom francúzskom kabarete, ktorý doslova očaril a vzbudil pozornosť v niektorých deťoch) nás vyzdvihli naši šoféri z CK. Tí nás vzali na famóznu plavbu po Seine. Nakoľko sme sa zas ocitli v úplnej zápche a hýbali sme sa priam krokom, neostávalo nám veľa času, aby sme stihli odchod lode. Za 4 minúty sa nám ale podarilo priam nemožné a dokázali sme za ten čas nielen kúpiť lístky, ale aj sa presunúť na loď, bez akýchkoľvek strát 😊 Pyšní, plní adrenalínu sme mohli začať obdivovať pamiatky Paríža z inej perspektívy. Z rieky vysvietené pamiatky sú nádherné, hlavne, keď zapadá slnko. Všetci si plavbu neskutočne užili.
Tretí deň v Paríži začal veľkým balením a presunom vecí z hotela do autobusu. Vystúpili sme v centre a prešli sme sa k Luxemburským záhradám, ktoré sú druhým najväčším verejným parkom. Luxemburský palác dala na začiatku 17. storočia postaviť Mária Medicejská. Pokračovali sme tajuplnými uličkami Paríža (v latinskej štvrti), cestou sme sa zastavili aj v útulnej cukrárni, kde sme si nakúpili veľa sladkých dobrôt. S taštičkami cukroviniek sme sa vybrali ku chrámu Notre-Dame, ktorý sa nachádza v centre mesta v Île-de-la-Cité. Ide o ranogotickú stavbu, ktorá sa stala základom a inšpiráciou pre ďalšie významné gotické stavby. Je jedinečná nielen svojím vzhľadom, ale aj celkovou konštrukciou a architektúrou. Nad hlavnými vchodmi sa týčia dve predné hlavné veže – zvonice. Katedrála ja zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. V roku 1804 sa tu odohralo pomazanie Napoleona I. pápežom. V apríli 2019 katedrálu postihol ničivý požiar, momentálne prebiehajú rozsiahlerekonštrukcie, aj kvôli Olympijským hrám, ktoré sa tu budú v lete odohrávať, takže sme sa jej krásou mohli kochať len zvonka. Napokon sme sa presunuli do Louvru. Patrí k najnavštevovanejším a k najslávnejším múzeám na svete. Rozlohou je tretím najväčším múzeom na svete. Otvorili ho 10.8.1793, základ zbierky vytvoril už kráľ František I. Zbierku značne rozšíril Napoleon Bonaparte, ktorý dal priniesť rôzne predmety z celého sveta. Obraz, ktorý sme všetci chceli vidieť a hneď sme sa ho vybrali hľadať, bola jednoznačne Mona Lisa od talianskeho renesančného umelca Leonarda da Vinciho. Hoci je tento obraz všeobecne známy pod názvom Mona Lisa, v taliančine a španielčine sa preň používa názov La Gioconda, vo francúzštine La Joconde. Oba varianty názvu odvíjajú svoj pôvod od mena zobrazenej dámy – „Lisa“ je jej krstné meno, pomenovanie „Gioconda“ je prispôsobené priezvisku jej manžela. „Monna“ je v taliančine zaužívaná skratka slova „madonna“, doslova „moja pani“. Po taliansky gioconda ale znamená aj veselá, rozmarná žena, táto verzia teda korešponduje aj so záhadným úsmevom na perách portrétovanej dámy. Leonardo da Vinci sám svoje obraz nepomenoval. Po návšteve Louvru sme sa unavení, ale plní umeleckých zážitkov, presunuli do La Défense, štvrti v parížskej metropolitnej oblasti, tvorenej modernými budovami. Leží severozápadne od centra Paríža, na ľavom brehu Seiny, a patrí k najvýznamnejším moderným urbanistickým celkom sveta. Stoja tu výškové budovy najrozličnejších tvarov, farieb a použitých materiálov. Na povrchu sa nachádzajú administratívne budovy, reštaurácie, obytné domy, kultúrne a športové zariadenia. My sme si dali rozchod v nákupnom centre, kde sme spravili ešte posledné nákupy, aby sme potešili nielen svojich blízkych, ale aj seba 😊 O 20h naša púť po Paríži skončila a my sme vyrazili domov. Cestu sme si krátili spevom a počúvaním hudby. Mnohí sa rozprávali, odovzdávali si dojmy a rozprávali zážitky. A až doma sme si asi tak naozaj uvedomili, čo všetko sme videli a zažili a aké obrovské zážitky nám ostanú na celý život...
Mgr. Zuzana Greš
17
Matematická súťaž Klokan
Matematický klokan je medzinárodná matematická súťaž pre žiakov základných a stredných škôl. Tento rok sa koná už po 26-krát. Organizátorom súťaže v Slovenskej republike je Talentída, n. o.
Dňa 26.3.2024 si aj naši 49 žiaci z druhých, tretích a štvrtých ročníkov otestovali svojevedomosti z matematiky. Každý účastník tejto súťaže získa diplom a malý darček, tí najúspešnejší i vecnú cenu.
Prebehne tiež žrebovanie spomedzi súťažiacich o 5 hodnotných cien, a to mobilov.
Dňa 17.4.2024 budú zverejnené prvé výsledky na www.matematickyklokan.sk a na danej webovejstránke budú od 26.4.2024 zverejnené tiež finálne výsledky súťaže. Veríme, že našim žiakom sa darilo pri vypracovávaní matematických úloh a sme zvedaví naich výsledky!
Mgr. Lenka Lehutová, školská koordinátorka matematickej súťaže Klokan
1
Úspech našich žiakov v okresnom kole geografickej olympiády
Dňa 12.marca 2024 sa na ZŠ Mlynská v Senci uskutočnilo okresné kolo geografickej olympiády. Tento rok sa súťaže zúčastnilo spolu až 123 žiakov, ktorí súťažili v 3 kategóriách. Našu školu reprezentovalo 9 žiakov. Všetci žiaci sa stali úspešnými riešiteľmi.
Vynikajúci výsledok zaznamenala žiačka 5.A Pavla Miklošová, ktorá v kategórii G obsadila 1. miesto.
Pekné umiestnenie dosiahli aj Sofia Linderová (6.B) a Anton Kamon (8.A ), ktorí sa vo svojich kategóriách umiestnili na 4. mieste.
Mgr. Aleš Gaľa
Zápis do 1.ročníka
Deň učiteľov
Naši úžasní žiaci nás dnes veľmi milo prekvapili – keďže zajtra oslavujeme náš sviatok Deň učiteľov, ráno pred začiatkom vyučovania nám prišli do zborovne zablahoželať.
Osobne nám poprial zástupca žiakov za každý ročník a potom nám žiačky zo 6.A odovzdali kyticu z ručne vyrobených kvetov z papiera.
Za toto milé gesto im v mene celého kolektívu chcem poďakovať a odkázať, že sme na vás hrdí!
Deň vody na našej škole
Voda nás sprevádza počas celého života.
Voda je najrozšírenejšou a najdôležitejšou látkou na svete, bez ktorej by život na Zemi nebol možný.
Svetový deň vody je vždy jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia i pre rozvoj ľudskej spoločnosti.
V piatok 22.3.2024 naša Základná škola Miloslavov žila vodou. Nečudo, veď bol Svetový deň vody, ktorý sme aj patrične oslávili.
V našej škole sa uskutočnilo edukačné podujatie realizované spoločnosťou WTR Europe, ktorého sa zúčastnil i pán starosta Milan Baďanský. Zamestnanci tejto spoločnosti prišli deťom priblížiť svoju prácu. Venujú sa technológii čistenia odpadových vôd.
Veľmi pútavým rozprávaním vysvetľovali fakty o našej najcennejšej tekutine, žiakom priblížili celkové množstvo vody na Zemi a aj to ako sa čistí.
Povzbudili naše deti, že sú našou budúcnosťou, že od toho ako sa správame my teraz bude závisieť tiež množstvo vody, ktoré po sebe zanecháme našim potomkom.
Vyučujúci mali pripravené rôzne aktivity a projektovú činnosť, ako napr.:
Slovenský jazyk - literárne práce žiakov na tému „Voda“
Matematika – počítanie príkladov s environmentálnou a ekologickou témou
„EKOMATEMATIKA“
Výtvarné práce – napr. Kvapky vody, Dúha, Dážď
Čítanie s porozumením – Na čo potrebujeme vodu
Práca s encyklopédiami a vedecko-populárnou literatúrou
Výzdoba tried – Modrá kvapka
Výroba plagátov o vode
„Rozprávky zo života vodníkov“
Diskusia na tému: „Význam kolobehu vody“
„Dôležitosť pitného režimu“
Sledovanie náučných dokumentov
Šetrenie vodou – zásady ekologického myslenia žiakov
Fenomény sveta, dokumenty o vode, ale i doterajšie získané vedomosti o tejto téme si žiaci 2. stupňa overili prostredníctvom kvízu Kahoot na školských novučičkých tabletoch, ktoré sme začali využívať pri výučbe.
V Školskom klube detí sa žiaci o význame vody dozvedeli na siedmich zábavno-vedomostných stanovištiach. Okrem iného museli pomôcť kvapke nájsť cestu do mora, správne doplniť kolobeh vody v prírode, či vyloviť smeti spomedzi plávajúcich vodných živočíchov.
Už teraz sa všetci tešíme na ďalší projektový deň v našej škole.
Ďakujeme, že sa správate zodpovedne a šetríte naše prírodné zdroje – teda i vodu!
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka Zelenej školy
Mgr. Romana Pirih, tím Školského klubu detí
4
Okresné kolo v stolnom tenise
Naša škola sa dňa 26.3. 2024 zúčastnila okresného kola v stolnom tenise žiakov a žiačok v ZŠ Mlynská Senec.V kategórii žiakov súperilo medzi sebou 10 škôl a v kategórii žiačok 8 škôl z okresu Senec. V kategórii žiakov bola ZŠ Miloslavov vyžrebovaná do skupiny „A“, kde sa hralo systémom každý s každým. Postupne sme odohrali zápasy s Bernolákovom 3:2, s Kráľovou pri Senci 1:3, s Mlynskou Senec 3:1 a s Mostom pri Bratislave 3:2. V skupine sme skončili na 3. mieste a len o skóre sme nepostúpili medzi štvoricu najlepších. Celkove sme skončili na 5. mieste, čo je pre našu školu veľmi pekný výsledok. Víťazom okresu sa stala ZŠ Tajovského Senec.
V kategórii žiačok bola ZŠ Miloslavov vyžrebovaná do skupiny „B“, kde sa taktiež hralo systémom každý s každým. Postupne dievčatá odohrali zápasy s Tajovského Senec 1:3, s Bernolákovom (víťaz okresu) 0:3 a s Tomášovom 3:1. Naše dievčatá skončili opäť len o skóre na 3. mieste. V zápase o 5. miesto sme porazili ZŠ Kráľovú pri Senci 3:2. Pre naše dievčatá je to veľký úspech pretože sa zúčastnili súťaže po prvý krát!
Reprezentantom našej školy v zložení: Hana Muráňová, Zuzana Muráňová, Vanesa Kučerová, Dominik Snopek, Matej Zőllei, Samuel Kopčok a Mihailo Stupar veľmi pekne ďakujeme!!
Mgr. Miroslav Barančík, Mgr. Aleš Gaľa
Biblická olympiáda evanjelického náboženstva
Dňa 15. marca 2024 sa konalo seniorálne kolo Bratislavského seniorátu ECAV na Slovensku (zahŕňa kraje: Bratislavský, Trnavský) Biblickej olympiády z evanjelického náboženstva. Pre ZŠ Miloslavov, Rovinka a Dunajská Lužná sa konalo v priestoroch ZŠ Dunajská Lužná, za čo ďakujeme vedeniu školy, ktoré to umožnilo. Ďakujeme aj pani učiteľke Eve Érsekovej, ktorá pripravila počítače a dohliadala na to, aby po technickej stránke nebol žiadny problém. Z našej školy sa Biblickej olympiády zúčastnila žiačka 6. B triedy Eva Miklošová. Test bol náročný, vyžadoval si značné a detailné vedomosti. Evka bola naozaj veľmi úspešná, získala 2. miesto, pričom na prvé miesto stratila len jediný bod. Z jej úspechu sa veľmi tešíme, sme na ňu hrdí a srdečne jej gratulujeme.
Oľga Klátiková
Vynášanie Moreny a sviatky jari
Jar je obdobím, kedy sa príroda prebúdza zo zimného spánku. Naši predkovia v tomto období praktizovali množstvo zvykov. K najvýraznejším patrilo vynášanie Moreny, ktoré sa konalo dva týždne pred Veľkou nocou, na tzv. Smrtnú nedeľu. Morena, ako sa najčastejšie tejto figuríne hovorilo, symbolizovala zimu, choroby a biedu.
Aj my v ŠKD sme sa rozhodli rozlúčiť so zimou a privítať jar tak, ako sa patrí. Vyrobili sme figurínu Moreny, ktorú sme síce nezničili tradičným spôsobom (zapálením, roztrhaním, hodením do vody), no veríme, že jej vynesením, ktorého sa zúčastnili všetky deti ŠKD, sme sa so zimou nadobro rozlúčili. O zvykoch našich predkov sa deti následne dozvedeli prostredníctvom náučno-zábavnej hry, kedy sa dozvedeli nové informácie nielen o Morene, Veľkej noci, ale aj o iných sviatkoch a tradíciách, či už na Juraja alebo na prvého mája.
Kolektív ŠKD
Rímskokatolícke náboženstvo – okresné kolo Biblická olympiáda 2024
Dňa 21.3.2024 sa zúčastnili žiačky našej školy na okresnom kole Biblickej olympiády z rímskokatolíckeho náboženstva, 2. stupeň ZŠ a vyhrali 1. miesto v okrese Senec.
Z celého srdca gratulujeme žiačkam – Veronike Gerezdesovej (6.A), Sofii Linderovej (6.B), Petre Škulavíkovej (9.A) a chválime ich za krásny úspech!
Žiačky získali až 57 bodov zo 62, čo ich umiestnilo s veľkým náskokom na 1.miesto. Svoje vedomosti si merali so žiakmi základných škôl (2. stupeň, okres SC) z textov Sv. písma: Kniha Genezis 12-36 + Kniha Daniel 1-6, 13 + Žalm 27 + Evanjelium podľa Jána.
Prajeme žiačkam veľa úspechov v krajskom kole, ktoré ich čaká v apríli 2024!
Mgr. Krnáčová Pavla
Jarné tvorivé dielničky
Umenie je dôležitou súčasťou nášho života. Pomáha nám skvalitňovať život a prostredie, v ktorom žijeme, prináša nám určité posolstvá a vízie. Ľudia majú vzťah k umeniu od nepamäti, a preto je veľmi dôležité tento vzťah s umením prehlbovať už od ranného detstva.
Tento týždeň sa naša školská jedáleň premenila na tvorivé dielničky. Stretli sa v nej naši prváci, ktorí mali veľkú chuť tvoriť, ukázať svoj talent a zručnosť.
Našu školu navštívili umelkyne venujúce sa tradičnému ľudovému umeniu.
Pre deti pripravili jednotlivé stanovištia, kde si deti pod ich vedením vytvorili rôzne ozdoby.
Žiaci ozdobovali veľkonočné perníky, premenili vajíčka na kraslice bavlnkovou metódou a vytvárali vajíčka pomocou drôtikov a korálikov.
Hotové výrobky zdobia teraz príbytky prváčikov a dokazujú ich šikovnosť, tvorivosť a predstavivosť.
Ďakujeme za krásne strávené chvíle a tešíme sa na ďalšie stretnutia pri tvorivých aktivitách.
Triedne pani učiteľky 1. ročníka Mgr. Kmec, Mgr. Lehutová a Mgr. Palásthy
8
Šachový turnaj v Bratislave
V stredu (20. marca 2024) sa na šachovom turnaji, konanom v klubovni šachového klubu ŠK Slovan Bratislava, zúčastnili aj naši žiaci - Naďa Janíčková a Bruno Kandra (obaja 7.A trieda), pod vedením pána RNDr. Rafaela Tománeka, ktorý zároveň vedie v ZŠ Miloslavov šachový krúžok pre žiakov. V turnaji medzi sebou súťažili šachisti nielen v rôznych vekových kategóriách, ale aj rôznej úrovne (podľa medzinárodného šachového ratingu) - od šachistov začiatočníkov až po tých, ktorí hrajú šach v extralige.
Našim šachistom sa v niekoľkých partiách s oveľa skúsenejšími šachistami vcelku darilo a odchádzali z turnaja niele spokojní, ale hlavne bohatší o skúsenosti, ktoré pre nich majú nesmiernu hodnotu.
Za reprezentáciu školy im ďakujeme.PhDr. Martin Kandra, PhD.
Workshop a bowling: Deň plný učenia a zábavy
Dňa 12.3.2024 strávila trieda 5.C nezabudnuteľný deň plný učenia a zábavy. Ráno sme sa zúčastnili workshopu na tému "Radosť spolupracovať" v Ludus Academy v Bratislave, kde sme prostredníctvom interaktívnych hier posilnili náš tímový duch a komunikačné zručnosti. Hry a aktivity nám ukázali, aké dôležité je vedieť spolupracovať a podporovať sa navzájom.
Potom sme sa presunuli do Bowlingového národného centra, kde sme mali možnosť preniesť naše tímové zručnosti do praxe. Bowling bol skvelou príležitosťou na uvoľnenie a posilnenie priateľstiev.
Tento deň nebol len o zábave, ale aj o získavaní cenných skúseností, ktoré nám pomôžu nielen v škole, ale aj v každodennom živote. Bola to skvelá príležitosť posilniť náš kolektívny duch.
Mgr. Viktória Horná
9
Deň vody 2024
Stretnutie s veľvyslancom Poľskej republiky
Poznávanie nepoznaných krajín a iných kultúr bolo pre človeka vždy zdrojom nových poznatkov, informácií a inšpirácií.
My, žiaci 3.B sme sa chceli dozvedieť veľa nového o našej severnej susednej krajine Poľsku. Vycestovali sme preto vlakom 1.3.2024 na vopred dohodnutú exkurziu, na Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave.
Stretnutie s pánom veľvyslancom Maciejom Ruczajom bolo veľmi zaujímavé a tiež prínosné. Odpovedal nám na všetky položené otázky. Dozvedeli sme sa prečo je ambasáda a konzulát potrebná a dôležitá, na čo slúži, čo je jej cieľom. Hovoril o hlavnom meste Varšave. O meste Krakov porozprával povesť o Drakovi, o Soľnej bani vo Wieliczke a tiež o krásnych piesočných plážach pri Baltskom mori v Gdaňsku.
Ako prejav vďaky za príjemne strávený čas, zaujímavé poznatky a sladké pohostenie sme zarecitovali básne, zaspievali piesne. Na pamiatku sme pánovi veľvyslancovi podarovali malý obraz, ktorý sme sami namaľovali.
Cestou naspäť sme sa ešte zastavili pri niektorých historických pamiatkach, o ktorých sme pripravovali projekty na Vlastivede.
M.Madziková, V. Šulková, žiaci 3.B
2
Február
Druhý polrok školského roka sme v ŠKD začali veselo. Počas karnevalu, o ktorom ste už na stránke našej školy čítali, sa deti hrali hry v ktorých si preverili svoju jednotu, súdržnosť a tímového ducha. V téme „Hra ako utužujúci prvok detských vzťahov“ sa niesol celý mesiac. V jednotlivých oddeleniach sa deti zoznámili s kolektívnymi hrami našich predkov a verte neverte, páčili sa im. Do súčasnosti ich však preniesli moderné edukačné spoločenské hry a stavebnice, vtipné slovné hry či rôzne druhy kolektívnych športov.
Hrou nazývame činnosť na zábavu. Zábavné je pre mnohé deti spoločné tvorenie a skrášľovanie svojich tried. A akým tvorením sa zabávali vo februári? V prvej polovici mesiaca deti vyjadrili svoju lásku výrobou pozdravov ku dňu sv. Valentína i pekných darčekov v tvare srdiečok.
V druhej polovici počasie pripomínalo skorý nástup jari, sprevádzaný príjemným štebotom jarných vtákov. Povedali sme si, prečo ich nemať aj vnútri? A tak sa v triedach objavili vtáci z roliek toaletného papiera, krásne vyfarbené spevavce ozdobili nejedno okno. Sedia tam na papierových konároch i poletujú okolo jarných voňavých kvetov, snežienok, sedmokrások aj tulipánov. Prvé včielky sa objavili na okne na poschodí hlavnej budovy. Okrem vtákov a kvetín sa prebudili drobné tvory, cez zimu ukryté pod zemou - mravce. Aj tie si deti spolu s mraveniskom preniesli do tried. Samozrejme nie živé, ale vytvorené z papiera.
Prebúdzajúca sa príroda dáva priestor tvorivosti. Rozmanité farby, vône, milé tváričky mláďatiek, to všetko nás bude čakať v nasledujúcom mesiaci.
V galérii nájdete okrem krásnych koláží februárových detských prác, aj malú ukážku prvých poslov jari.
5