22. apríl je medzinárodným Dňom Zeme. Oslavuje sa každoročne už od roku 1970. V modernom poňatí ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia. Preto sa aj naša základná škola v tento deň venovala téme Zem, ekológii, triedeniu odpadkov a zvyšovala povedomie žiakov o aktuálnych problémoch klimatických zmien formou diskusií, prezentácií a rôznymi aktivitami na školskom dvore a v blízkom okolí.
Tejto téme sme sa venovali počas celého vyučovania a tiež v popoludňajších hodinách v rámci Školského klubu detí.
So žiakmi 1. stupňa sme si prostredníctvom prezentácií pozreli krásy Zeme, na druhej strane sme však mali možnosť vidieť aj to, ako môže neuvážený zásah človeka škodiť našej planéte.
Zopakovali sme si ako sa správne recykluje odpad a čo do príslušných nádob na triedeniepatrí.
Vyrábali sme pútavé plagáty, informačné letáky a svoju lásku k prírode preniesli i na výkresy v rámci hodín Výtvarnej výchovy.
Vytvorili ECO Activity book, girlandy a tričká.
Na Deň Zeme nezabudli ani štvrtáci, ktorí sa momentálne nachádzajú v Škole v prírode v Chvojnici. Doslova sa dá povedať, že sa pozreli do útrob našej planéty. Navštívili nefunkčnú baňu Cigeľ, ktorá je najmladšou v okolí. Dozvedeli sa zaujímavé fakty o tom, čo všetko sa nachádza pod zemským povrchom. Z návštevy bane si odniesli veľa nových poznatkov a zážitkov.
V rámci pôsobenia žiakov v Školskom klube detí, si jednotlivé oddelenia rozšírili svoje vedomosti o potrebe chrániť našu planétu nielen v teoretickej rovine. Pomocou kvízov a zábavno- náučných hier. Špeciálnou výtvarnou technikou namaľovali našu modrú planétu a upratali celý školský dvor.
Žiaci 2. stupňa si na hodinách chémie vyrátali prostredníctvom kalkulačky na výpočet uhlíkovej stopy množstvo oxidu uhličitého, ktoré produkuje domácnosť, ktorú obývajú. Namerané hodnoty ich nemilo prekvapili, nakoľko boli pomerne dosť vysoké. Následne si preštudovali odporúčania, ktoré vedú k zníženiu uhlíkovej stopy.
Na hodinách informatiky vytvárali v programe Canva pútavé plagáty ku Dňu Zeme, plagáty doplnili tiež odporučeniami ako šetriť energiami v domácnostiach. V programoch PhotoEditor Pixlr upravovali na vysokej úrovni príslušné fotografie.
Počas hodín Výtvarnej výchovy a Techniky vytvorili krásne umelecké diela aj s použitím prírodných a recyklovaných materiálov.
Prostredie našej školy sme skrášlili ovocným stromčekom- jabloňou a výsadbou trvaliek, ktoré zasadili žiaci 8. ročníka.
Žiaci 9. ročníka nezabudli ani na neďaleký lesík v blízkosti našej školy, a tak sa ho rozhodli vyčistiť od odpadkov, ktoré sa v ňom nachádzali. Čím aspoň malou mierou prispeli k zveľadeniu svojho okolia.
Na hodinách Anglického jazyka konverzovali a diskutovali o spôsoboch ochrany životného prostredia, zároveň sledovali náučné dokumenty a videá v anglickom jazyku, čím zdokonaľovali i svoju slovnú zásobu.
Žiačky 7. ročníka na základe jednoduchej úlohy v každej triede žiakom vysvetlili podstatu našej pomoci, nášho záujmu o prírodu a samotné životné prostredie.
Každý v jednotlivej triede doslova priložil ruku k spoločnému dielu, keď zanechal svoj farebný odtlačok prsta na plagáte s ilustráciou našej Zeme a utvrdil sa v tom, že aj on sám má moc niečo zmeniť a niečo hodnotné po sebe zanechať.
Všetky naše farebné odtlačky predstavujú na jednej strane silu jednotlivca, no na strane druhej ich spojením vzniká silnejšia moc niečo pretvoriť v našom svete k lepšiemu.
Žiačky 2. stupňa navštevujúce EKO krúžok v spolupráci s pani učiteľkou, ktorá krúžok vedie, pripravili pre triedu 1. A zaujímavú napínavú hru s názvom "Mapa odpadov premenená na mapu pokladov". Žiaci hľadali indície a úlohy, ktoré boli skryté v areáli školského ihriska. Po ich nájdení a splnení všetkých úloh zameraných na ekológiu, recyklovanie odpadu a zdravého životného štýlu na deti čakal tajomný poklad, ktorý ich veľmi potešil. Zábavnou a interaktívnou formou rozšírili svoje vedomosti v oblasti ochrany a pomoci životnému prostrediu a Zemi samotnej.
Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.
Veríme, že takéto projektové dni na školách môžu výrazne prispieť k zmenám v správaní sa detí a všeobecne tiež všetkých ľudí k našej prírode.
Už teraz sa tešíme na ďalšie plánované projekty a zážitkové učenie v našej škole.
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka Zelenej školy
Mgr. Romana Pirih, tím Školského klubu detí