Náš žiak Jakub Kachman (5.C trieda) spolu so svojim tímom z klubu XBS Šamorín sa v Národnej lige mladších žiakov vo vodnom póle umiestnili na krásnom 2. mieste a získali striebornú medailu!
Gratulujeme a prajeme ďalšie úspechy!
Náš žiak Jakub Kachman (5.C trieda) spolu so svojim tímom z klubu XBS Šamorín sa v Národnej lige mladších žiakov vo vodnom póle umiestnili na krásnom 2. mieste a získali striebornú medailu!
Gratulujeme a prajeme ďalšie úspechy!
V sobotu 15. júna sa žiaci navštevujúci biologicko-geografický krúžok vydali na výlet na Čachtický hrad. Naša cesta začala skoro ráno, keď sme sa všetci stretli na vlakovej stanici.
Cesta vlakom prebiehala v príjemnej atmosfére.Po príchode do Čachtíc sme pokračovali pešo až k samotnému hradu, ktorý sa vypína na vrchole kopca.
Tento deň bol špeciálny, pretože hrad slávil 10. výročie svojej rekonštrukcie. Pri príchode nás ohromila majestátna silueta hradu a čakal nás bohatý program plný historických ukážok.Videli sme tradičné tance a zaujali nás ukážky streľby z dela, kde dvaja naši žiaci mali možnosť si vyskúšať aj jeho odpálenie. Hlasný výstrel z dela bol taký hlučný, že sme si museli zapchať uši. Okrem toho sa konal remeselný trh, kde sme mohli vidieť a zakúpiť si rôzne tradičné výrobky i suveníry.
Prehliadka hradu nám odhalila mnoho o jeho histórii. Najväčšiu pozornosť pútali hradné pivnice, kde sa podľa legendy odohrávali temné príbehy spojené s grófkou Alžbetou Báthoryovou. Žiaci boli zaujatí príbehmi o jej údajných zločinoch, ktoré dodnes priťahujú historikov aj turistov.
Po prehliadke sme si vychutnali obed v centre Čachtíc. Výlet bol nielen poučný, ale aj plný zábavy. Dozvedeli sme sa množstvo nových informácií o histórii tohto nádherného regiónu. Po celom dni strávenom na čerstvom vzduchu sme sa unavení, ale spokojní, vrátili domov s množstvom nových zážitkov a vedomostí.
Aleš Gaľa, Zuzana Sitiarová
Na našej škole sa v dňoch 03.06. - 13.6.2024 uskutočnil Turnaj vo vybíjanej o majstra školy ZŠ Miloslavov. Turnaja sa zúčastnilo 6 tried druhého stupňa, ktoré boli vyžrebované do dvoch skupín, skupina A: 7.A, 8.A, 6.B a skupina B: 7.B, 6.A, 8.B. Hralo sa systémom každý s každým v jednotlivých skupinách, semifinálové zápasy, zápas o 3. miesto a finále. Všetky družstvá sa na zápasy poctivo pripravovali a dali do toho všetko. Na treťom mieste sa nakoniec umiestnila trieda 8.B a celkovým víťazom sa stala najlepšie hrajúca trieda 8.A, ktorá vo vynikajúcej atmosfére finálového zápasu porazila triedu 7.A. Cenu Fair play získala trieda 6.B.
Všetkým zúčastneným družstvám ďakujeme a majstrovi školy 8.A gratulujeme!!!
Vypracoval: Mgr. Miroslav Barančík
English Star je medzinárodná súťaž v anglickom jazyku pre žiakov základných škôl. Jej hlavným poslaním je propagovať a popularizovať anglický jazyk ako vyučovací predmet, ale aj zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Súťaž umožňuje žiakom porovnať si svoje vedomosti s rovesníkmi z iných škôl zábavnou formou, predviesť okoliu svoje schopnosti a dosiahnuť za ne uznanie.
Do tohto ročníka súťaže sa zapojilo 69 žiakov našej školy. 34 žiakov dosiahlo úspešnosť 90% a viac, 1 žiačka a 3 žiaci podali dokonca stopercentný výkon. Boli nimi Sára Babejová z 8.B, Michal Kühn z 9.B, Maximilián Vančo z 8.A a Maximilian Bayoumi z 1.A.
Na Michala sa dokonca usmialo šťastie a v žrebovaní spomedzi všetkých žiakov so stopercentným výsledkom na Slovensku, vyhral fitness náramok Xiaomi Smart band.
Všetkým zúčastneným žiakom blahoželáme a prajeme im množstvo úspechov v ďalšom štúdiu cudzích jazykov.
Tím pedagógov vyučujúcich cudzie jazyky
Mačkovité šelmy prirodzene obývajú všetky kontinenty okrem Austrálie a Antarktídy.
Veľké mačky alebo mačkovité šelmy, patria medzi najvyhľadávanejšie a najkrajšie druhy zvierat, aké môžeme spoznať na našej planéte. Vo svojom prirodzenom prostredí sú medzi zvieratami neohrozenými vládcami a ich hrdosť a nádhera fascinuje človeka už odpradávna.
Jedným z najbežnejších hlavolamov pre ľudí je rozoznať leoparda od jaguára. Zvieratá majú takmer identickú stavbu tela, sfarbenie aj kožuch. Ako ich teda rozoznať? Obe šelmy majú svoj kožuch pokrytý škvrnami a rozdiel spočíva v tom, že jaguáre majú v týchto škvrnách čiernu bodku, zatiaľ čo leopardy majú tieto škvrny prázdne.
Väčšina ľudí si myslí, že najväčšou mačkovitou šelmou je lev, a to najmä kvôli jeho majestátnosti a povesti kráľa zvierat. Opak je však pravdou- najväčšou a najsilnejšou mačkovitou šelmou je tiger, ktorý môže vážiť až 300 kilogramov a na dĺžku merať viac ako 3 metre.
Aj takéto zaujímavosti sa naši prváci vďaka pani Ing. Mgr. Jane Kožíkovej, ktorá má na starosti marketing a vzdelávanie v Malkia Parku sídliacom v Orechovej Potôni, dozvedeli na včerajšej interaktívnej prednáške.
Mali možnosť na vlastné oči vidieť kostru lebky leva a tigra, preskúmať hmatové fúzy, či ozajstnú hrivu leva.
Vo vedomostnom kvíze mali za úlohu identifikovať rôznorodé zvieracie zvuky, našim prvákom sa v ňom veľmi darilo a zvuky rozoznali rýchlo.
Svoje novonadobudnuté fakty o mačacích šelmách si preverili a zároveň i upevnili pri vytváraní náučných letákov o konkrétnych živočíšnych druhoch.
Tešíme sa na ďalšie projektové vyučovanie v našej škole.
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka Zelenej školy
Dňa 12.6.2024 sme sa spolu s našimi žiakmi zo 6.A a 7.B vybrali na koncoročný výlet do Brna.
Zažili sme úžasný deň plný zábavy a zážitkov. Najprv sa naši žiaci do sýtosti vyšantili na ihrisku priamo v areáli Brnenského planetária, potom ich už čakala hodina strávená v tzv. Digitáriu, kde bolo pre nich pripravené 3D (stereoskopické) predstavenie za použitia špeciálnych okuliarov. Fascinujúcim a dych berúcim spôsobom im boli vysvetlené pojmy ako objekty vesmíru, extrémy, čierna diera, orientácia na hviezdnej oblohe.
Po návšteve planetária našekroky smerovali priamo do centra Brna, resp. do jeho podzemia, pretože tam na nás čakala prehliadka podzemného labyrintu, ktorý sa nachádza až osem metrov pod dlažbou jedného z najkrásnejších Brnenských námestí.
Po prehliadke labyrintu mali žiaci rozchod, ktorý využili na prehliadku mesta a samozrejme nákup suvenírov. A potom už unavení, ale spokojní sme sa vydali na cestu späť na Slovensko. Veríme, že sa našim žiakom výlet do metropoly Moravy páčil, a že okrem suvenírov 😊si odniesli aj nezabudnuteľné zážitky.
Kornélia Kandrová, Martin Kandra
Dňa 6. júna sme so žiakmi 6.B a 7.A absolvovali nezabudnuteľný výlet, ktorý nám všetkým priniesol množstvo nových poznatkov a zážitkov.Naša prvá zastávka bola v dedinke Valašská Belá, kde sme navštívili sklársky skanzen. Táto lokalita je známa svojou bohatou históriou výroby skla. Žiaci mali jedinečnú príležitosť vidieť, ako sa tradičné sklárske techniky odovzdávajú z generácie na generáciu. Boli sme svedkami procesu výroby skla. Pán sklár pred nami pracoval s horúcou hmotou a formoval ju do nádherných sklenených výrobkov. Niektorí naši žiaci využili možnosť vyskúšať si výrobu takéhoto výrobku.Po návšteve sklárskeho skanzenu sme sa presunuli do Trenčína, kde sme sa vybrali na prehliadku trenčianskeho hradu. Počas prehliadky sme navštívili rôzne časti hradu, vrátane hradných múrov, veží a historických miestností. Žiaci sa dozvedeli o významných udalostiach, ktoré sa na hrade odohrali, ako aj o legendách, ktoré sú s ním spojené.Po prehliadke hradu sme zamierili do centra mesta Trenčín, kde mali žiaci rozchod. Mesto Trenčín je známe svojimi historickými pamiatkami, príjemnou atmosférou a bohatou kultúrnou scénou. Rozchod im umožnil zažiť mesto vlastným tempom a vychutnať si jeho jedinečnú atmosféru.Žiaci sa vrátili domov obohatení o nové skúsenosti a vedomosti. Veríme, že si z tohto výletu odniesli krásne spomienky.
Gabriela Klačanská, Magdaléna Tekeliová
Dňa 5.6. 2024 si žiaci 3.A,3.B,3.C vyrazili na celodenný výlet do Eko Parku Piešťany. Eko Park Piešťany poskytuje nádhernú komentovanú prehliadku zvierat. Niektoré z nich si deti mohli aj pohladkať a nakŕmiť. Po dobrom obede sa zabavili aj v zaujímavom outdoorovom ihrisku.
PaedDr. Katarína Michaličová
Pomenovanie piateho mesiaca v roku je vraj odvodené od mena bohyne Maie – ochrankyne matiek. Matiek, ktoré nás svojou láskou, starostlivosťou, obetavosťou a nekonečnou trpezlivosťou sprevádzajú celý náš život a ktorým by sme mali vzdávať vďaku častejšie, ako len v druhú májovú nedeľu. Deti z našej školy to vedia a tak po celý rok pripravujú pre svoje maminky rôzne prekvapenia. Najviac však, samozrejme, v máji. Aj v tomto roku pani vychovávateľky a pán vychovávateľ v oddeleniach ŠKD nacvičili s deťmi pestrý program, vyrobili pozdravy a drobné pozornosti, ktorými deti odmenili svoje mamičky.
Lásku deti prejavili nielen svojim maminkám, ale tiež „matke prírode“, ktorej súčasťou sú kvety, bylinky, včelstvo, rôzne zvieratá. Deti sa dozvedeli veľa zaujímavostí a pomocou netradičných výtvarných techník preniesli kus májovej prírody do svojich tried, ktoré ožili včielkami, motýľmi i nezvyčajnými kvetmi či miskami s ovocím.
Chvíle tvorenia sme vystriedali pobytom na čerstvom vzduchu. Školský dvor nám neslúži len na športové aktivity. V máji už bolo tak teplo, že sme mohli posedieť v altánku alebo si vytiahnuť deky a spoločne si čítať pozoruhodné príbehy, veselé aj poučné rozprávky, ale tiež povesti o našich národných dejinách a pamiatkach, ktoré nám dodnes pripomínajú slávnu históriu slovenského národa, na ktorú môžeme byť právom hrdí, o krásach slovenskej prírody aj o liečivom bohatstve lúk a pasienkov.
Poznať históriu, zvyky, tradície, spôsob života, prírodu, ale tiež úspechy a činy Slovákov patrí k národnej hrdosti, ktorú prostredníctvom pútavých aktivít vštepujeme deťom v každom oddelení ŠKD. Tradičné remeslá, pomoc pri prácach na poli a v domácnosti sa deti naučili pomocou ľudových hudobných hier a zručnosti s ihlou a bavlnkou vďaka šikovnej pani vychovávateľke.
V máji sa po celom svete Slovensko zviditeľnilo napríklad úspechom mladej Slovenky výstupom na najvyššiu horu sveta, usporiadaním svetového festivalu vedy, hudby a iných umení Starmus a v neposlednom rade sériou víťazstiev na šampionáte MS v ľadovom hokeji, ktorý je každoročne najsledovanejší práve v našom školskom klube. Aj toto sú témy, ktorým sa v ŠKD venujeme a deťom tak približujeme dianie, ktorého sme všetci súčasťou.
Témou mesiaca máj boli skupinové aktivity detí v oddelení a preto všetky činnosti robili v skupinách. Pretrénovali si tak tímovú spoluprácu, toleranciu, trpezlivosť aj ochotu pomáhať a zdieľať radosť zo spoločných úspechov.
Usmiate tváre na fotografiách v galérii k tomuto článku sú toho dôkazom.
Viedenská ZOO bola založená cisárom Františkom I. Lotrinským , manželom Márie Terézie, v roku 1752, a je tak najstaršou ZOO na svete. Nachádza sa v nej viac ako 700 druhov zvierat a už päťkrát získala ocenenie najlepšej ZOO v Európe.
V pondelok 3. 6. ju mali možnosť navštíviť aj žiaci 5. a 9. ročníka našej školy. Videli sme pandy, žirafy, zebry, slony, levy, ľadové medvede, tučniaky, opice, rôzne druhy vtákov, plazov a ešte množstvo iných druhov zvierat.
Predpoveď počasia na tento deň nás vystrašila, avšak okrem jednej prietrže nám nakoniec počasie prialo. Náš spoločný výlet, ktorý bol prvým koncoročným výletom na II. stupni pre piatakov a posledným koncoročným výletom pre deviatakov, sa tak naozaj podaril.
Mgr. Dagmara Holodová
Botanická záhrada Univerzity Komenského je vedecko- pedagogickým pracoviskomUniverzity Komenského, ktorého poslaním je udržovať a rozširovať zbierky živých rastlín, pomáhať vo výchovnovzdelávacej činnosti odborným školám i pracoviskám a poskytovať odborné informácie širokej verejnosti.
Bola založená v roku 1942 a rozprestiera na ploche šesť a pol hektára. Záhrada má charakter parku s cieľom slúžiť aj širokej verejnosti.
V exteriéri sa nachádzajú skalky z rôznych druhov kameňa, rozprávkové rozárium s jazierkom, veľké množstvo stálo-zelených a opadavých drevín, záhony trvaliek a letničiek.
K dispozícii sú aj skleníky s exotickými rastlinami.
Najatraktívnejším je najteplejší Viktóriový skleník. Nachádzajú sa tu vlhkomilné a teplomilné tropické a subtropické rastliny. Jazierko s množstvom ružových, modrých a červených lekien a vodných hyacintov.
Zvyšné skleníky sú zamerané na zbierku paliem, kaktusov a sukulentných rastlín.
Návštevníkov táto botanická záhrada očarí v každom ročnom období niečím iným.
Žiačky 2. stupňa, ktoré navštevujú záujmový EKO krúžok, túto nádheru videli na vlastné oči, získali praktické poznatky, zároveň si aj príjemne oddýchli v obklopení krásnej prírody.
Mgr. Denisa Kmec, Koordinátorka Zelenej školy
Vyučovanie anglického jazyka mali žiaci II. stupňa aj v tomto školskom roku doplnenéo konverzačné hodiny s Angličanom Jamesom Hindhaughom, lektorom z jazykovej školy a center – centrum vzdelávania.
Prítomnosť rodeného anglicky hovoriaceho lektora na našej škole sa už stáva tradíciou,a vyučovanie je tak obohatené o kontakt so živým jazykom.
Žiaci komunikáciou s rodeným hovoriacim získavajú cenné skúsenosti a motiváciu k ďalšiemu štúdiu cudzích jazykov.
Mgr. Dagmara Holodová
Prvý jún je dňom, kedy si v našich končinách pripomíname Medzinárodný deň detí. Myšlienka sviatku siaha pravdepodobne do roku 1925, kedy sa konala Svetová konferencia pre blaho detí. Vo svete sa MDD slávi v rôzne dni. Slovensko je jedna z 21 krajín sveta, kde si MDD pripomíname 1.6. Pri zrode sviatku v našej krajine, v roku 1950, stáli organizácie, ktorých poslaním bolo hájiť práva detí.
Azda niet dieťaťa, ktoré by sa netešilo na tento deň. Konajú sa rôzne podujatia určené našim najmladším a na tento deň nikdy nezabúdame ani v rámci ŠKD.
Tento rok našich žiakov potešila show pána Bublinu alias Mr. Bubble, ktorý deťom predviedol zábavné prestavenie plné rôznych druhov bublín, ktoré deti ešte nevideli. Ukážky z vystúpenia si môžete prezrieť v galérii.
Všetkým našim žiakom prajeme všetko najlepšie k Medzinárodnému dňu detí.
Kolektív ŠKD
Dňa 28.05.2024 sa naši druháci zúčastnili divadelného predstavenia v SND „Narodil sa chrobáčik“.
Pôvodná baletná rozprávka na hudbu slovenského skladateľa Tibora Freša odkrýva najmenším divákom svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, ich previedol ochranca lesa Pepe. Ten im predstavil dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka, striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov, kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek. Tie nazval libretista Nikita Slovák „svetielkami, ktoré nám pánbožko poslal, aby nám v noci nebolo smutno a aby sme nezablúdili“. Nikdy sa nekončiacu „choreografiu“ prírody premietol choreograf Igor Holováč do rozkošného tanečného textu, ktorý ponúka dynamické obrazy plné humoru i jasné etické posolstvo.
Mgr. Silvia Boháčová, Mgr. Svetlana Panenková, Mgr. Mária Glombíková, Mgr. Ingrid Hederová
Aké je to postaviť sa tvárou v tvár žiakom a vyskúšať si aspoň na hodinu profesiu pedagóga sa tento rok v druhej polovici mája odhodlalo takmer 20 rodičov. Z nich niektorí odučili hodinu vo viacerých triedach.
Rodičia mali možnosť pokračovať v učive ďalej, no niektorí si vybrali tému im srdcu či profesii blízku. Vybrané triedy tak mohli okrem iného absolvovať kurz prvej pomoci, prehĺbiť finančnú gramotnosť, spoznať rôzne krajiny sveta, zlepšiť znalosti anglického jazyka, dozvedieť sa ako funguje náš mozog, ako funguje športový tím... Zastúpená bola aj oblasť umenia – žiaci vytvárali kreatívne výtvarné diela, figúrky z balónov, spoznali a zahrali si na hudobné nástroje a dozvedeli sa aj o logickom pozadí všetkých kúzel.
Pre žiakov bola takáto hodina príjemným spestrením, ktoré zároveň rozšírilo ich obzory.
Touto cestou ďakujeme všetkým rodičom, ktorí tento rok nabrali odvahu a zapojili sa do projektu. Sme presvedčení, že to bola pre nich rovnako hodnotná skúsenosť ako pre našich žiakov.
Mgr. Romana Pirih
Žiaci, ktorí sa učia ako druhý cudzí jazyk nemčinu a prejavili záujem zúčastniť sa dvojdňovej exkurzie do Nemecka, spolu s pedagógmi (K. Kandrová, G. Klačanská a M. Kandra), zažili v dňoch 23. – 24.5.2024 nezabudnuteľné chvíle v nádhernom až rozprávkovom prostredí Bavorska.
Odchod z Miloslavova bol v skorých ranných hodinách, a akonáhle sme v Bratislave „vyzdvihli“ našu sprievodkyňu p. Jiřinu Vlčkovú, vyrazili sme už priamo smer – Rakúsko – Nemecko.
Do Mníchova sme dorazili o 9:30 hodine ráno a zamierili sme na zámok bavorských panovníkov – Nymphenburg, kde sme mali možnosť vidieť zámok nielen zvnútra, ale pokochať sa aj nádhernou a i dnes profesionálne udržiavanou zámockou záhradou.
Následne sme sa presunuli do "srdca" milovníkov automobilov značky BMW – BMW Welt, ktorý sa nachádza vedľa závodu a centrály samotnej automobilky. V „BMW svete“ sme mali možnosť si prehliadnuť súčasný trend automobilov, ale aj možnosť sadnúť si do niektorých modelov áut a pocítiť na vlastnej koži aké je to sedieť napr. v prémiovom kabriolete či na motocykloch tejto značky. Keďže medzi koncernové značky BMW patrí aj značka MINI alebo Rolls-Royce, bolo možné si prehliadnuť aj niektoré novinky týchto značiek.
Po nadšení z BMW Welt-u sme sa presunuli do areálu 20. olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1972. Rýchlovýťahom sme sa dostali až na vrchol olympijskej veže a mali možnosť sa po olympijskom areáli a po celom Mníchove rozhliadnuť z výšky 192 metrov. Odtiaľ smerovala naša cesta do historického centra mesta – od Karlstor (Karolova brána – vstup do historického centra), cez prehliadku gotického chrámu a dominanty historického Mníchova – Frauenkirche až po Marienplatz, kde sa nachádza tzv. Stará radnica a skvostná Nová radnica, ktorá zaujala nielen nádherným novogotickým stavebným slohom, ale aj melodickou zvonkohrou s hýbajúcimi sa postavičkami (v štýle pražského Orloja). Naša prehliadka mesta bola na konci a symbolickú bodku za tým nám dalo aj počasie, ktoré akoby nás nechalo pozrieť si všetko najdôležitejšie až do poslednej chvíle a potom spustilo výdatnú búrku. Okolo 18.00 hodiny sme nasadli unavení do autobusu a nechali sa previezť do niekoľko desiatok kilometrov vzdialenej dedinky s názvom Benediktbeuern, kde sme prespali v budove bývalého kláštora. Tam mali deti možnosť sa ešte večer zahrať stolný tenis či biliard.
Na druhý deň – po raňajkách – sme pokračovali v spoznávaní Bavorska ďalej. Prvým cieľom našej cesty sa stala dedinka Hohenschwangau a priľahlý zámok Neuschwanstein. Po príchode do Hohenschwangau sme mali možnosť (hoci len z parkoviska) si pozrieť zámok s rovnomenným názvom dedinky a následne sme sa presunuli k jazeru Alpsee, kde nás pri fotení „privítala“ labuť, ktorá sa s nami ochotne nechala odfotiť. Prítomnosť labutí v tomto prostredí nie je ničím zvláštnym, nakoľko sa nachádza nielen v názvoch obidvoch zámkov (z nem. jazyka der Schwan – labuť), ale aj v erboch priľahlých obcí.
Miestnym autobusom sme sa presunuli na kopec, kde sa nachádza rozprávkový zámok Neuschwanstein, ktorým sa nechal inšpirovať slávny hollywoodsky režisér Walt Disney, keď tvoril film Šípková Ruženka. Podľa slov mnohých z nás - išlo o jeden z najkrajších zámkov aký sme kedy videli. Už len pohľad na zámok nám vyrážal dych a to sme mali ešte pred sebou jeho prehliadku, ktorá nás fascinovala rovnako ako samotný zámok. Mnohí z nás museli prekonať svoj strach z výšok, pretože tu na nás čakal aj most Marienbrücke, ktorý sa týčil nad obrovskou priepasťou s vodopádom, ale odmenou nám bol nádherný výhľad práve na samotný zámok Neuschwanstein. Síce veľmi unavení, ale spokojní sme si to potom namierili do známeho alpského zimného strediska Garmisch-Partenkirchen, kde sme si pozreli nielen olympijské skokanské mostíky, ale v podstate centrum Zimných olympijských hier z roku 1936. Zážitkom pre nás bol určite aj smetný kôš, ktorý nám pri vhodení odpadkov vedel po nemecky poďakovať :-)
Na množstvo nádherných zážitkov budeme spomínať a vracať sa k nim ešte veľmi dlho.
Mgr. Kornélia Kandrová, PhDr. Martin Kandra, PhD.
Korene Dňa matiek siahajú podľa dostupných informácií až do starovekého Grécka, kedy starí Gréci vzdávali poctu Rhei, matke mnohých božstiev v gréckej mytológii. Prví kresťania zas slávili štvrtú pôstnu nedeľu sviatok na počesť Panny Márie, matky Ježiša Krista. Myšlienka medzinárodných a pravidelných osláv tohto sviatku vznikla v roku 1907 a pripomína úsilie americkej aktivistky Anny Reeves Jarvis, ktorá bojovala za práva matiek.Na území Slovenska sa Deň matiek začal oslavovať v roku 1923 zásluhou dcéry prvého prezidenta Československej republiky T. G. Masaryka Alice. V období medzi rokmi 1950 – 1989 sa Deň matiek neoslavoval. Tradícia sa obnovila až v 90. rokoch 20. storočia. Odvtedy patrí druhá májová nedeľa na Slovensku našim mamám. Tým, bez ktorých by sme tu neboli. Tým, ktoré majú neoceniteľné miesto v našom živote a my ich máme veľmi radi.Deň matiek si každoročne pripomíname aj v ŠKD. Tento rok nebol výnimkou. Všetky oddelenia si pod vedením svojich vychovávateliek a vychovávateľa pripravili pekný program, ktoré maminy určite potešil. Ukážky z programov nájdete v našej galérii.
Kolektív ŠKD
Žiaci 3.C triedy dňa 21.5. navštívili Múzeum dopravy v Bratislave. Múzeum dopravy komplexne dokumentuje históriu dopravy na území Slovenska. Žiaci si mohli prezrieť vývoj dopravy od drevených dopravných prostriedkov, prvých motorových samohybov cez motocykle a trojkolky, až po osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia. V múzeu je tiež výstava zbierky miniatúr bicyklov. Ďakujeme zamestnancom za krásnu komentovanú exkurziu múzea, v ktorej sme sa dozvedeli mnoho nových a zaujímavých informácií o našej doprave.
PaedDr. Katarína Michaličová
Vážení rodičia,
na základe dohody s Mestskou časťou Bratislava – Vrakuňa ako zriaďovateľom Základnej školy Žitavská 1, Bratislava umožnila uvedená základná škola predĺženie podávania prihlášok do 1. ročníka pre deti z obce Miloslavov, ktoré neboli z kapacitných dôvodov prijaté na Základnú školu Miloslavov.
Prihlášky je možné podávať max. do 29.05.2024. Po tomto termíne už nebude možné podať prihlášku do 1. ročníka na školský rok 2024/2025.
Prihlášku do 1. ročníka ZŠ Žitavská 1, Bratislava môžete podať prostredníctvom tejto stránky:
https://zs-zitavska.edupage.org/register/
Ďakujeme za pochopenie.
Powered by aSc EduPage