Milí rodičia,
verili by ste tomu, že žiaci našej školy sa nasledujúce 2 týždne presunú do Pekingu, hlavného mesta Číny?
Čudujete sa prečo práve Peking? Pretože práve tam sa konajú od 4. februára 2022 do 20. februára 2022 v poradí už XXIV. zimné olympijské hry (ZOH) a naša škola chce byť ich súčasťou.
Žiaci tam „vycestujú“ spolu s vyučujúcimi formou zaujímavých aktivít na hodinách, kde sa dozvedia veľa nového o OH a budú sa aj aktívne spolupodieľať na tvorbe rôznych prác s touto tematikou.
Veď žiaci si ani neuvedomujú, že mnohí z nich sa počas štúdia riadia jedným z olympijských symbolov, krásnym latinským heslom - „Citius, Altius, Fortius“ (rýchlejšie, vyššie, silnejšie), ktoré vyjadruje cieľ usilovať sa o zdokonalenie, rozvíjanie a využívanie svojho potenciálu.
Paralelu medzi štúdiom a OH môžeme nájsť aj v ich hlavnom symbole, ktorým je päť vzájomne prepletených kruhov, označujúcich svetadiely.
Ich vzájomné prepojenie vyjadruje jednotu a stretnutie športovcov z celého sveta na olympijských hrách. Tento symbol navrhol zakladateľ novovekých olympijských hier i Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Pierre de Coubertin. A vari ani netreba spomínať potrebu dodržiavania zásad fair play, ktoré sú tak prepotrebné nielen v športe ale aj v každodennom živote. Veď čestné konanie, čistá hra, dodržiavanie pravidiel, rešpektovanie rozhodcov, úcta k súperovi či prijatie prehry bez prejavov zlosti, to všetko sa zaväzujú športovci dodržiavať počas OH a predstavte si, ako by sa všetkým ľahšie žilo, ak by sme tieto zásady uplatňovali aj v bežnom živote a aj v tom našom „školskom.
A ako to teda bude vyzerať v praxi? Nech sa páči, malá ukážka toho, čo deti čaká na niektorých hodinách.
Geografia - zakresľovanie zúčastnených štátov na slepej mapke a diskutovanie o tom, v akom športe je daný štát dobrý a prečo je to tak.
Cudzie jazyky - skupinová forma - výber športovcov a vyhľadanie informácií o nich, názvy zimných športov, klady a zápory pre krajinu, ktorá je hostiteľom olympijských hier, navrhnutie medaily, dresov a záverečného ceremoniálu OH .
Dejepis - pohľad na OH v „predvečer 2. svetovej vojny“ a Hitlerov postoj k ich konaniu a OH ako nástroj mieru v dejinách starovekého Grécka. Pohľad na staroveké Grécko ako kolísku olympijských hier.
Technika a pracovné vyučovanie - vytvorenie makety športovísk pre zimné športy, čínska/grécka/slovenská architektúra-hľadáme podobné/spoločné črty.
Slovenský jazyk a literatúra - tvorba básní, porovnanie písma - čínske/slovenské/grécke, čínska a slovenská ľudová rozprávka, grécke báje.
Výtvarná výchova - tvoj návrh na vlajku OH, tradičná čínska ozdoba prepojená so slovenskou ľudovou. Maskot olympijských hier očami detí.
Telesná výchova a šport - olympijské športy, triedna olympiáda, naši súčasní a bývalí športovci na OH.
Občianska náuka - diskusia na témy: sila jednotlivca, sila spolupráce a bojovnosť pri tímových športoch a vplyv psychiky a stresu na výkon a porovnanie týchto faktorov so školským prostredím.
Biológia/Prírodoveda - šport a zdravie, vplyv záťaže a stresu na jednotlivé sústavy človeka, potreba vyváženej stravy v živote vrcholového športovca v porovnaní s potrebami bežného človeka a doplnková výživa ako nevyhnutná súčasť dnešných športovcov.
Etická výchova - multikultúra v športe, tolerancia a ohľaduplnosť v športe.
Náboženská výchova - pohľad na rôzne náboženstvá a spolunažívanie ľudí s rôznym vierovyznaním a prehľad náboženstiev v Číne, viera v živote človeka/športovca.
Hudobná výchova - olympijská hymna, jej vznik a porovnanie s hymnami účastníckych štátov, hlasovanie za najkrajšiu a najzvučnejšiu z pohľadu žiakov.
To je len malá ukážka toho, na čo sa naši žiaci môžu najbližšie dva týždne tešiť. A to sme ešte nespomenuli rôzne aktivity, ktoré pre deti pripravili p. vychovávateľky s p. vychovávateľom v školskom klube detí , o ktorých vám viac neprezradíme. Nechajme aj deťom priestor, aby vám svoje pocity a dojmy porozprávali osobne, po návrate zo školy, možno pri šálke čaju a pri sledovaní záznamov zo zimných olympijských hier.
Pre viac informácií odporúčame:
Publikáciu „Olympijská Abeceda“, autor: Prof. PhDr. Ján Grexa, PhD.
www.olympic.sk
Vaša škola